Ocieplenia-pianą.pl —

Natryskiwana pianka na tle innych ociepleń

+48 570 64 64 64
Strona Główna / Dla architektów / Natryskiwana pianka na tle innych ociepleń

18 Marzec 2017

Natryskiwana pianka na tle innych ociepleń

Natryskiwana pianka na tle innych ociepleń

Jak się ma natryskiwana pianka na tle innych dociepleń?


Piana izolacyjna zawiera dwa komponenty, które łączą się w środowisku odpowiedniego ciśnienia i temperatury dając mieszaninę zawierającą ogromną ilość pęcherzyków powietrza wytworzonych przez substancję spieniającą. Umożliwiają one rozprężenie struktury w granicach 150 wielokrotności objętości wyjściowej.

Pianka izolacyjna wyróżnia się większą wydajnością w porównaniu z pozostałymi metodami ocieplenia np. mineralną wełną o znacznie niższych parametrach, która umożliwia przepuszczalność powietrza w miejscach styku poszczególnych fragmentów. W wyniku tego zjawiska dochodzi do kontaktu powietrza zewnętrznego oraz z wnętrza pomieszczenia i odkładania się wilgoci, która w znaczący sposób obniża możliwości izolacyjne wełny. Natomiast metoda natryskowa ma zastosowanie zarówno w środowisku suchym, gdzie używamy techniki otwartej struktury komórek oraz w środowisku wilgotnym, gdzie sprawdza się zamknięta struktura komórek. Dzięki jednolitej  warstwie materiału nie traci ona swoich właściwości i zapewnia trwałą izolację i stałość właściwości. W przypadku wełny mamy do czynienia ze zjawiskiem uciekania powietrza natomiast w metodzie natryskowej nieznaczny przeciek obserwujemy jedynie w metodzie struktury otwartych komórek. Wyższe koszty związane z metodą natryskową są rekompensowane niezawodnością tej technologii i w szybkim czasie pozwalają na osiągniecie spektakularnego efektu. Sprawna aplikacja pozwala na uzyskanie jednolitej warstwy bez konieczności kotwienia, które musimy przeprowadzić w przypadku zastosowania mineralnej wełny.

Dodatkową przyczyną nadmiernej utraty ciepła jest nieszczelność montażu wełny przez co tracone są coraz to większe jego ilości. Dokładność i precyzyjność aplikacji wymaga doświadczenia i wysokich umiejętności i dla wielu ludzi może stanowić istotny problem. Mimo, iż obecnie izolacja pomieszczeń za pomocą tego materiału cieszy się największą popularnością, to właśnie metoda z wykorzystaniem pianki poliuretanowej zapewnia łatwy, sprawny a co najważniejsze wydajny i niezawodny sposób zabezpieczenia przed niechcianą utratą ciepła.

Możemy wyróżnić dwa typy tego tworzywa. Typ pianki ze strukturą otwartych komórek jest miękki i ma szczególne zastosowanie w suchych pomieszczeniach, gdzie umożliwia dyfuzję pary wodnej przez materiał. Natomiast sztywna pianka ze strukturą zamkniętych komórek jest idealna dla wilgotnych pomieszczeń, stanowi w nich skuteczną barierę przed otaczającą parą wodną.

Planując zastosowanie tej metody należy mieć na uwadze powyższe wytyczne i ściśle przestrzegać zaleceń wystrzegając się zastosowania np. w suchym pomieszczeniu struktury komórek zamkniętych. To gwarantuje osiągnięcie zamierzonego efektu i skuteczną izolację o stałych parametrach.
Masz pytania? Zadzwoń do nas!